Klinik refleksolojinin uygulamalarının Türkiye’de başlamasına ve tanınmasına öncülük eden Halil Tabur; refleksolojide sempatik parasempatik sistem kuramı kurucularındandır. Refleksoloji çalışmalarına 2002 yılında İzmirde Esat Başaran ile bir özel eğitim ve rahabilitasyon merkezinde başlayıp yine Esat Başaran ile Türkiye'nin ilk klinik refleksoloji merkezini 2003 yılında İzmir'de açmıştır.


Refleksoloji ile ilgili temel eğitimleri ABD'de Dr. Kevin KUNZ ve Dr. Kent OZMAN dan almıştır. Brussels Capital University refleksoloji diploma programını bitirmiştir. 2006 yılında Atatürk Üniversitesi fizyoloji anabilimdalı başkanı Prof. Dr. Şenol DANE'nin  nörofizyoloji / psikolofizyoloji  ve refleksoloji, nörofizyoloji  eğitimlerine  katılıp  bu  alanlarda  sertifikalar  almıştır.
 

Halil Tabur İstanbul Haydarpaşa Lisesi mezunudur. On dokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Lisans ve psikoloji yüksek lisans programlarını başarıyla 2005 yılında tamamlayarak uzman psikolog ünvanını almıştır. Kırıkkale Üniversitesi aile danışmanlığı ile Harran Üniversitesi aile ve öğrenci koçluğu eğitimlerini tamamlayan Halil Tabur; Brussels Capital University Klinik Psikoloji Master programını başarıyla bitirmiştir.Halil Tabur halen, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji lisans bölümü öğrencisidir. Refleksoloji ve psikoloji ile ilgili yayınlanmış dört kitabı vardır.

Halil Tabur İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü personellerinin( tıp doktoru,fizyoterapist,psikolog,v.b) refleksoloji eğitimlerini dönem dönem vererek İl sağlık Müdüründen teşekkür plaketi almıştır. Kamu hastaneleri gebe eğitimcisi ebe ve hemşirelerinin refleksoloji eğitimlerini vermiştir. Birçok kamu ve özel hastane personelinin refleksoloji eğitimlerini organize etmiş ve sağlık personeline refleksoloji eğitimi vermiştir.

 

Yaklaşık 18 yıldır yurtiçi ve yurtdışında 300'e yakın eğitim programı düzenlemiş 4000 civarında refleksoloji uzmanı yetiştirmiştir. Ulusal ve uluslararası hemşirelik ve refleksoloji kongrelerinde konuşmacı olmuş refleksoloji ile ilgili  birçok  ulusal televizyon programına konuk olarak refleksoloji ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmiştir.