HAMİLE, BEBEK REFLEKSOLOJİSİ SEMİNERLERİ

HAMİLE, BEBEK REFLEKSOLOJİSİ SEMİNERLERİ

Hamilelik Refleksolojisi hamilelik süreci, doğum ve hamilelik sonrasında anne ve bebeğin psikolojik ,fizyolojik ve hormonal sağlığını düzenleyen bir destek tedavidir. Türkiyede ilk defa açılan bu program başta hemşire,ebe,daulalar ile refleksolojiye ilgi duyan herkese açıktır.Temel olarak başlangıç seviye baz alınacak olup hamilelere uygulanacak refleksoloji teknikleri ile endikasyonları üzerine özel çalışma teknikleri öğretilecektir.

Son dönemde hamilelik platesi ve hamilelik yogasının gelişmesi ve bunlara artan ilgi hamilelerin daha az sorunlu ve daha az stresli bir dönem geçirmek için destek tedavi arayışına girmesine sebep olmuş özellikle hemşirelerin dünyada refleksoloji literatürüne hakimiyetleri ve alana olan ilgileri hemşire ve ebelerin refleksolojiye yönelmesine sebep olmuştur. Ülkemizde son yirmi yılda yüzün üzerinde hemşire tez konusu olarak refleksolojiyi seçmiş bunlar içerisinde onlarcası ise hamilelik ,doğum kolaylaştırma ve süt artırımı gibi değişik konular araştırma konusu seçilmiştir. Hamilelik ve bebek refleksolojisi programı 2021 ekim ayı içinde hizmete girecek olup,hemşire,ebe ve daulalara öncelik ve ödeme kolaylığı sağlanacaktır. Hamilelik refleksolojisi temel konularından bazıları Refleksolojinin hamilelikteki endikasyonu Refleksolojinin hamilelikte kontraendikasyonları Hamilelik refleksolojisi etki mekanizması Hamilelik refleksolojisi ile doğumu kolaylaştırma,ağrı azaltma,uyku düzeni vb konular işlenecek olup Bebek refleksolojisinde ise gebe eğitimcisi ebe ve hemşirelere dönük anne adaylarına pratik çalışma egzersizlerini öğretmeleri amaçlanmaktadır.

Bebek refleksoloji ile zeka geliştirme,kolit ağrısı azaltma kabızlık çözümü vb konular gibi bebeklk dönemi sıkça raslanan sorunlarına pratik çözümler bunla konusunda refleksoloji biliminin sunacağı özel teknikler öğretilecektir.